Aktualności

Wawerska Parada Niepodległości 2018

Wawer hucznie obchodził 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie odbyła Wawerska Parada Niepodległości, która przeszła ulicami Falenicy. Mieszkańców przywitały władze dzielnicy. Uczestnicy Parady wysłuchali okolicznościowego koncertu patriotycznego "Muzyczna podróż przez stulecia" w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej i solistów z Tłuszcza, a także obejrzeli dwie wystawy prac plastycznych "Zszywanie Wawra" i „Niezwykłe Polki Stulecia”. Na pierwszą nasi podopieczni wykonali gobelin przedstawiający „Falenicką Sosnę”, natomiast na drugą z wystaw pracę przedstawiającą portret Tamary Łempickiej, malarki pochodzenia polskiego, jednej z najważniejszych przedstawicielek estetyki art deco. Po zmroku odbyło się widowisko laserowo - muzyczne. Na zakończenie była gorąca wojskowa grochówka i herbata, a wieczorem w restauracji „Stara Kuźnia” wspólnie odśpiewano pieśni patriotyczne i obejrzano film „Ada to nie wypada” z 1936 r.


100 lecie Niepodległosci

Podprogram 2018

Pomoc żywnościowa jest finansowana ze środków
Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
w ramach

Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020


KTO MOŻE OTRZYMAĆ POMOC
Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej) , których kryterium dochodowe określone w tej ustawie nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. do 30.09.2018 r. – 1 268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 028 PLN dla osoby w rodzinie, a od 01.10.2018 r. – 1 402 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 056 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie.

JAK MOŻNA ZOSTAĆ ODBIORCĄ POMOCY ŻYWNOŚCIOWEJ?

1. poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej. OPS może wydać skierowanie do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazać do Organizacji Partnerskich Lokalnych listy osób zakwalifikowanych do pomocy, za zgodą tych osób,

2. poprzez Organizacje Partnerskie Lokalne. OPL przyjmują oświadczenia od osób ubiegających się o otrzymanie pomocy żywnościowej i weryfikują je razem w Ośrodku Pomocy Społecznej,

3. poprzez Organizacje Partnerskie Lokalne. OPL samodzielnie kwalifikują do pomocy żywnościowej osoby bezdomne.

POMOC UDZIELANA JEST W FORMIE PACZEK LUB POSIŁKÓW

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2018 obejmuje artykuły spożywcze: warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, cukier, tłuszcze, dania gotowe.

Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.W sprawie skarg i uwag dotyczących sposobu dystrybucji żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc żywnościowa 2014-2020 prosimy o kontakt z Bankiem Żywności lub z Federacją Polskich Banków Żywności albo z Instytucją Zarządzającą – Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.FEAD Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-20 
PODPROGRAM 2018    


Witamy rok szkolny 2018/19

Od 3 września 2018 wszystkie nasze Ogniska rozpoczęły pracę po przerwie wakacyjnej w stałych godzinach. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego odrabiania lekcji, zabawy i spędzania czasu wolnego.

Antyczna Grecja 2018 - wspomnienia

Rok szkolny 2018/19 już się rozpoczął, ale my wciąż nie możemy powstrzymać się od wspomnień. Grecja 2 lata temu spodobała nam się tak bardzo, że w tym roku postanowiliśmy do niej wrócić. Po ponad dobie podróży, która i tak minęła nam bardzo szybko dotarliśmy na ukochaną Riwierę Olimpijską. Już pierwszego dnia wieczorową porą nie mogliśmy oprzeć się się wskoczeniu do cieplutkiego Morza Egejskiego. Ginący w chmurach masyw Olimpu najpiękniejszy był o zachodzie słońca, ale nasza wspaniała Pani przewodnik zabrała nas również na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać jego najwyższy szczyt – Mitikas. Spacerem wzdłuż rzeki Enipeas udaliśmy się do wodospadu Zeusa i basenów Afrodyty. Biuro podróży Szavel Travel Wojciech Szawel zapewniło nam prawdziwą moc atrakcji. O wschodzie słońca mieliśmy okazję zobaczyć największy port Grecji w Pireusie, skąd pojechaliśmy do Aten i udaliśmy się na Akropol. Zobaczyliśmy tam m. in.: Parthenon, Erechtejon, Świątynię Ateny i Posejdona. Następnie poszliśmy do Agory, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć zadaszoną kolumnadę oraz przedmioty odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych. Kolejną atrakcją była dla nas zmiana warty przed budynkiem Parlamentu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Termopilach, aby zobaczyć pomnik Leonidasa, bohatera słynnej bitwy. To był naprawdę intensywny dzień, ale na tym nie kończyły się nasze przygody. Wycieczka na tradycyjny targ grecki w Leptokarii przybliżyła nam styl życia i sięgające starożytności tradycje Greków. Zachód słońca w położonej na stokach Olimpu wiosce Paleos Panteleimonas, w której czas się zatrzymał, wszystkim dostarczył zapierających dech w piersiach widoków. Całodniowy rejs na urokliwą wysepkę Skiathos, połączony z plażowaniem na "złotym piasku" plaży Koukounaries był niezapomnianą przygodą dla wielu z nas. Podczas niego naprawdę dużo się działo - od sesji zdjęciowej w kabinie kapitana statku, przez wspólne śpiewy, tańce, naukę zorby, a na bitwie wodnej pomiędzy trzema statkami Kapitana Costasa kończąc.

Między wycieczkami oczywiście nie brakowało nam czasu na kąpiele – te słoneczne i te w krystalicznie czystej wodzie, a wieczorami nie było końca zabawom. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, aż lokalni Grecy nie mogli wyjść z podziwu.

Do Polski po 12 dniach wróciliśmy opaleni, wypoczęci i spragnieni kolejnych wakacji.